Kezdeti nehézségek az okarínával való elinduláskor?

Kérdezz bátran, és valaki felelni fog. Ha más nem, majd én. (Agócs)
agocska
Adminisztrátor
HozzászólásokCOLON 26
CsatlakozottCOLON 2012.05.23. 22:22
Tartózkodási helyCOLON Budapest
CONTACTCOLON

Kezdeti nehézségek az okarínával való elinduláskor?

HozzászólásSzerző: agocska » 2013.05.16. 10:19

Mostanában szerencsére ismét sikerült okarínához juttatni néhány embert, és arra gondoltam érdemes lenne indítani egy topikot, hogy kinek mi okoz nehézséget itt az okarína-utazás kezdeti lépéseinél, milyen bizonytalanságok vannak. Meg úgy egyáltalán bármi ilyesmi kérdés ha felmerül, vitassuk meg együtt. Ne felejtsük, mindenki kezdő valakihez képest! :) Ne kíméljetek!

Ditty13
HozzászólásokCOLON 8
CsatlakozottCOLON 2013.05.16. 13:19

Re: Kezdeti nehézségek az okarínával való elinduláskor?

HozzászólásSzerző: Ditty13 » 2013.05.16. 19:54

Szia,

Szeretném megosztani veled az én kezdeti nehézségeimet, hogyha megengeded:
Én nemrég kezdtem el az ocarina hangszeren próbálkozni játszani, és hát természetesen akadnak nehézségek.
Sosem tanultam semmilyen hangszeren, nincsen előzetes zenei tudásom-ismeretem -igazából ez az első saját hangszerem, igy idő kell nekem mire szépen megtanulok rajta majd játszani tudom és sok gyakorlás is szükséges, s idővel majd a próbálkozásaim és a tanulás meghozza a gyümölcsét! :)
12 lyukú alto C műanyag ocarina (taiwani lefogás változat) az amelyen igazából gyakorolok.. (de van nekem egy 6 lyukú agyag körtemuzsikám is melynek a másik oldalán is van 2 lyuk a hüvelykujjaknak, 1 oktáv a hangterjedelme - csak az törékeny kincsem..)
Nem tudok kottáról játszani sajnos mert még nem tanultam meg azalapján, bonyolultnak érezném hogy azt tanulmányozzam és megtanuljam magamtól nem is tudom hogy sikerülne-e, számomra az oly idegennek tűnik és nehéznek. Én rajzos kotta ill. tabulatúra alapján próbálkozom, igy könnyebbnek érzem a próbálkozást. Illetve szoktam néha csak úgy is hogy csak érzésből játszani szivből mint a madarak ahogy énekelnek -csak fújok egy-két hangot hosszan egymást után.. :D

Valamennyire sikerül eljátszani a dallamokat, s 1-1 egyszerűbb éneket de még nem megy teljesen ügyesen, de csak fog majd sikerülni gyakorlással remélem fejlődni és ügyesebben fog menni. A legmagasabb 2-3 hang megszólaltatása is próbára tesz egy kicsit, és nem tudok pörgősebben csak nagyon lassan odafigyelve játszani..
A gyors ritmus még nem megy nekem.. a kapkodás a pörgősség valahogy rám egyébként is stresszes hatással van, és én a lassabb dalokat ami megnyugtat jobban is szeretem hallgatni is általában.
Kis gondot jelent az is hogy olykor hamar kifulladok, a légzéstechnikám biztonyára még nem tökéletes.. előfordul hogy erősebben fújom aztán erőtlenül szinte alig és igazából nehezen érzek rá hogy milyen erősséggel kell folyamatosan fújni bele egyenletesen a levegőt hogy olyan szép lágyan szóljon se túl halkan se túl hangosan -szerintem ezt meg kell nekem tapasztalni, rá kell hangolódni. Arra is kicsit nehéz odafigyelni hogy mikor tartsak szünetet mikor vegyek levegőt miközben játszom a hangszeren és hogy szépen, pontosan befogjam az okarinán a lyukakat, nem még teljesen sikerül és igy nem olyan tisztán játszom..
Olykor nekem a stresszel,és lámpalázammal is meg kell küzdeni mert izgulós vagyok.. ha pl. mások előtt kellene játszanom, ezt és az izgulást le kéne küzdeni hogy nyugodtan tudjak lélegezni is, szükséges hogy erre is törekedjem a rendszeres stresszoldásra. Szoktam sportolni pl. biciklizni, jógázni, légzőgyakorlatot végezni, meditálni, a természetbe lenni, és mosolyogni, ahogyan tudok törekszem relaxálni és a békét belélegezni!
Minden kezdet kicsit nehéz, de tudom hogy hogy majd idővel biztosan könnyebb lesz minden!
Nagyon sok segítséget jelent a sok információ amit a blogodban megosztasz mindenkivel! Köszönöm hálásan!
Nagyon boldog vagyok hogy nekem is van okarinám, annyira szeretem, mert ez egy igazán aranyos kis hangszer! :)

Köszönöm hogy megoszthattam a kezdeti nehézségeimet és gondolataimat!

Ditty

agocska
Adminisztrátor
HozzászólásokCOLON 26
CONTACTCOLON

HozzászólásSzerző: agocska » 2013.05.16. 23:07

Ditty,

Köszi, hogy megosztottad, örülök neki, hogy te is rátaláltál az okarínára :) Netán Focalink a műanyag 12 lyukúd? Hol vetted, kintről rendelted?
A gyakorlással nem kell kapkodni, majd jön a fejlődés, ne félj. Idővel majd a gyorsabb dallamok is mennyi fognak, ha már a biztosnág érzet megvan, ahogy fogod a hangszert. A légzésnél arra figyelj, hogy hasba lélegezz, mint a meditációnál, ne a tüdő felső részébe. Azt meg, hogy egy dalnál hol kell levegőt venni, idővel ráérez az ember. Egyébként ha emberek előtt játszom, nekem is még a mai napig sűrűbben kell levegőt vennem a stressz miatt. De a lámpaláz is fokozatosan legyőzhető, csak azt is gyakorolni kell. Mármint emberek előtt játszani. Az improvizációt jó, ha gyakorlod, az több mindent is fejleszt szerintem.
A kotta olvasás nem olyan vészes, alap szinten legalábbis. Én is magamtól tanultam meg. Tudom ajánlani a "Kabóca zenefüzetek"-et.

Ditty13
HozzászólásokCOLON 8

HozzászólásSzerző: Ditty13 » 2013.05.17. 12:20

Köszönöm szépen a válaszodat, és a segítségedet!
Meg fogom majd próbálni a kotta olvasást a Kabóca zenefüzetek segítségével amit ajánlottál nekem.. remélem idővel nekem is sikerül megtanulni magamtól.. Megpróbálok hasba lélegezni, és hát leküzdeni a lámpalázat!
Nem, nekem nem Focalink a műanyag 12 lyukú okarinám, hanem az Ebayen keresztül rendeltem s Dél Koreából Szöulból érkezett -a postája ingyenes volt-, kék színű egyszerű kis oki! :))
Beillesztem ide a linket hogy milyen, többen is árulják ha jól néztem a neten Koreából. Remélem link beillesztése engedélyezett a forumon.. tehát innen lehet ilyet rendelni pontosan olyat mint amilyen nekem van:
http://www.ebay.com/itm/Free-Shipping-A ... 416d645693
A körtemuzsikámat azt itt Magyarországról vettem, ettől a készítőtől vásároltam meg. A holnapját beillesztem. :
http://www.pipemusic.hu/kortemuzsika.html

Youtube zenei linket lehet beilleszteni ide a fórumba?
Mert van néhány videó amire találtam és annyira lenyügözött mert annyira szép, lélekteli és csodálatos szivből jövő dallamok, volt hogy el is érzékenyültem mert annyira tetszett nekem :D

agocska
Adminisztrátor
HozzászólásokCOLON 26
CONTACTCOLON

HozzászólásSzerző: agocska » 2013.05.17. 13:01

Ditty13 írtaColonKöszönöm szépen a válaszodat, és a segítségedet!
Nem, nekem nem Focalink a műanyag 12 lyukú okarinám, hanem az Ebayen keresztül rendeltem s Dél Koreából Szöulból érkezett -a postája ingyenes volt-, kék színű egyszerű kis oki! :))
Beillesztem ide a linket hogy milyen, többen is árulják ha jól néztem a neten Koreából. Remélem link beillesztése engedélyezett a forumon.. tehát innen lehet ilyet rendelni pontosan olyat mint amilyen nekem van:
http://www.ebay.com/itm/Free-Shipping-A ... 416d645693

Na, ezt a típust még nem próbáltam. Elég olcsó, lehet, hogy jövő hónapban teszek egy próbát vele. (Csak kíváncsiságból.)
Ditty13 írtaColonYoutube zenei linket lehet beilleszteni ide a fórumba?
Mert van néhány videó amire találtam és annyira lenyügözött mert annyira szép, lélekteli és csodálatos szivből jövő dallamok, volt hogy el is érzékenyültem mert annyira tetszett nekem :D

Lehet, a "Flash" gombbal. De azt hiszem ennek csinálok egy külön fórumot itt, inkább oda tedd őket, legyen rend :)

Ditty13
HozzászólásokCOLON 8

HozzászólásSzerző: Ditty13 » 2013.05.17. 13:31

Rendben! :)

schm
HozzászólásokCOLON 2
CsatlakozottCOLON 2013.05.24. 17:39

HozzászólásSzerző: schm » 2013.05.24. 19:37

szevasztok,
erősen gondolkodom egy okarina vásárlásán, zenei előéletem nem túl gazdag, valaha furulyáztam, gitároztam, majd szájharmonikáztam, de egyiket sem komoly szinten, kizárólag magam örömére.
kérdésem az lenne, hogy a Ditty által linklet két hangszer (az ebayes kínai műanyag és a magyar hangszerkészítő terméke) melyik lenne jobb választás? sajnos a 2000 ft-nál többet nem igazán szeretnék egyelőre rákölteni.
köszönöm szépen! :)

agocska
Adminisztrátor
HozzászólásokCOLON 26
CONTACTCOLON

HozzászólásSzerző: agocska » 2013.05.24. 19:52

schm írtaColonszevasztok,
erősen gondolkodom egy okarina vásárlásán, zenei előéletem nem túl gazdag, valaha furulyáztam, gitároztam, majd szájharmonikáztam, de egyiket sem komoly szinten, kizárólag magam örömére.
kérdésem az lenne, hogy a Ditty által linklet két hangszer (az ebayes kínai műanyag és a magyar hangszerkészítő terméke) melyik lenne jobb választás? sajnos a 2000 ft-nál többet nem igazán szeretnék egyelőre rákölteni.
köszönöm szépen! :)

Szia!

Én egyiket sem ajánlanám, ha az őszinte véleményem kérded, de ha már mindenképpen a kettő közül kellene választani, akkor inkább az ebay-est, az a körtemuzsika játék hangszer gyerekeknek, nem rendes zenélésre való. Az igazság az, hogy 2000 Ft-ért sajnos elég valószínű, hogy csak olyat kapsz, ami épp csak arra jó, hogy elvegye a kedved az egésztől -> kvázi pénzkidobás. Vagy a hangja lesz borzalma, vagy a hangolása. Egyik sem szerencsés eset :? De mondom, ha ennyi van rá, és kész, akkor az a 12 lyukú műanyag ár/érték arányban szerintem nem lehet rossz. (A körtemuzsikánál mindenesetre nem kérdés, hogy jobb vétel-e.) Igaz az is kérdés, hogy mások által írt dalokat akarnál játszani rajta, vagy csak úgy improvizálgatni. Mert végül is az utóbbihoz egy körtemuzsika is elegendő lehet kezdésnek.

schm
HozzászólásokCOLON 2
CsatlakozottCOLON 2013.05.24. 17:39

HozzászólásSzerző: schm » 2013.05.25. 10:00

köszönöm az őszinte választ, de bocsánat, kicsit rosszul fogalmaztam, mert az adott linkről elkalandoztam az oldalon, nem a körtemuzsikára gondoltam, hanem erre:
http://www.pipemusic.hu/okarina.html

agocska
Adminisztrátor
HozzászólásokCOLON 26
CONTACTCOLON

HozzászólásSzerző: agocska » 2013.05.25. 21:05

schm írtaColonköszönöm az őszinte választ, de bocsánat, kicsit rosszul fogalmaztam, mert az adott linkről elkalandoztam az oldalon, nem a körtemuzsikára gondoltam, hanem erre:
http://www.pipemusic.hu/okarina.html

Semmi baj. De sajnos onnan egyiket sem tudom ajánlani. Legalábbis az okarínák/körtemuzsikák közül. (A dudához, tárogatóhoz nem értek, azok lehetnek jók.)

Egyébként köszi, hogy írtál, az érdeklődésed megihletett egy fontos bejegyzést :)

Vissza: